Památce Tesly a Kolbena
Veřejný prostor v Dejvicích, Vysočanech, ale i na Vinohradech nově připomíná dvě významné osobnosti spjaté s naší historií elektrotechniky – Nikolu Teslu a Emila Kolbena.
Veřejný prostor v Dejvicích, Vysočanech, ale i na Vinohradech nově připomíná dvě významné osobnosti spjaté s naší historií elektrotechniky – Nikolu Teslu a Emila Kolbena.
Sousloví „nevěřící Tomáš“ má svůj původ v biblickém příběhu o ukřižování Krista a ztvárnil jej i slavný italský malíř Caravaggio (1573-1610). Tomáš byl jedním ze dvanácti apoštolů, kteří byli prvními Kristovými učedníky. Když se od svých apoštolských kolegů dozvěděl, že Kristus po ukřižování vstal z mrtvých, odpověděl jim: „Dokud neuvidím na jeho rukou jizvy po hřebech a nevložím svůj prst na místo hřebů a nevložím svou ruku do jeho boku, neuvěřím.“ Kristus se mu tedy zjevil a Tomáš uvěřil…
Netrvalo dlouho od vyhlášení soutěžní otázky na listopad, a správná odpověď je zde: Na otázku: „K čemu sloužit přístroj Aeolipile sestrojený Heronem z Alexandrie, zda k vyvolání mechanického pohybu s využitím větrné energie, nebo k vyvolání mechanického pohybu s využitím elektrické energie, popř. k vyvolání mechanického pohybu s využitím páry“ nám správně odpověděla Hana Pášová z Ústí nad Labem.
Nejpokrokovější robotický potápěčský oblek, označovaný jako Exosuit, je připraven k vyhledávání jednoho z nejstarších počítačů na světě. Má pevný kovový humanoidní tvar a je vybaven pomocnými motory, které potápěči umožňují bezpečný pobyt v hloubkách až do 300 metrů. I když byl původně navržen pro potápění v úpravně vody v New Yorku, první zkoušky v moři se uskutečnily ve Woods Hole Oceanographic Institution, Massachussetts (WHOI) již začátkem června 2014. Jejich cílem bylo připravit Exosuit pro průzkum vraku antické římské lodě u řeckého ostrova Antikythera v Egejském moři. Před sto lety z něj potápěči vyzvedli nejstarší počítač na světě známý jako mechanizmus Antikythera. Vědci doufají, že se jim podaří najít další podobné mechanizmy.
Farmářka Petra Roesh se pyšní farmou ve vesnici Proschim ve východním Německu – stala se totiž pro okolí dodavatelkou elektřiny. Sluneční panely pokrývají střechy provozních budov, větrné turbíny se otáčejí na kopci, bioplyn pohání zemědělské stroje na poli. V malém měřítku jde o přesný obrázek Německa, které se snaží být příkladem ostatnímu světu při využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE) a v boji proti změnám klimatu.
Na obzoru je nový materiál pro výrobu slunečních článků. Stane se při přeměně sluneční energie na elektřinu nejúčinnějším materiálem perovskit?
„Světový závazek skoncovat se znečištěním plasty je jasný a nepopiratelný,“ řekla Inger Andersen, výkonná ředitelka Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), když se v ...
Středoškoláci nevnímají umělou inteligenci jako hrozbu, ale jako příležitost dělat věci jinak a lépe. Projekty na téma AI: Cesta k udržitelnější budoucnosti? představila desítka finalistů programu Samsung Solve for Tomorrow.
Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...
Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.