Nejvíce elektřiny z vody, slunce a větru za posledních 11 let
Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí.
Demonstrační vysokoteplotní plynem chlazený reaktor HTR-PM (High Temperature Gas-Cooled Reactor-Pebble-bed Module) s tzv. oblázkovým palivem v lokalitě Shidaowan v čínské provincii Šan-tung dosáhl svého počátečního plného výkonu se „stabilním provozem v režimu dva reaktory s jedním strojem“. Elektrárna je vybavena dvěma malými reaktory (každý o výkonu 250 MWt), které pohánějí jednu parní turbínu o výkonu 210 MWe. Je vlastněna konsorciem vedeným společností China Huaneng (47,5 %), dceřinou společností China National Nuclear Corporation (32,5 %) a Institutem jaderných a nových energetických technologií univerzity Tsinghua (20 %), která je lídrem v oblasti výzkumu a vývoje.
První ze dvou reaktorů dosáhl kritičnosti (tj. plně kontrolované stabilní řízené štěpné reakce) již v září 2021, druhý v listopadu 2021 a od prosince dodávaly elektřinu do sítě. Reaktory používají jako chladivo helium (resp. směs helia a vzduchu o tlaku 8.9 MPa a jako moderátor grafit. Každý reaktor je naplněn více než 245 000 sférickými palivovými články („oblázky“) o průměru 60 mm a obsahu 7 g uranového paliva obohaceného na 8,5 %. Každý oblázek má vnější vrstvu z grafitu a obsahuje asi 12 000 čtyřvrstvých keramikou potažených palivových částic rozptýlených v matrici grafitového prášku. Palivo má vysoké inherentní bezpečnostní vlastnosti, to znamená, že je z fyzikálního principu bezpečné. Bylo prokázáno, že zůstává neporušené a uzavírá v sobě štěpné produkty i při teplotách až 1 620 °C, tedy mnohem vyšších, než by se vyskytly i při hypotetických extrémních haváriích.
Podle Čínské asociace pro jadernou energii všechny systémy fungují spolehlivě a demonstrační projekt reaktoru čtvrté generace splnil projektové funkce. Nyní může následovat projekt určený pro plný komerční provoz.
Lu Hua Quan, předseda Ústavu jaderného výzkumu Huaneng Company vysvětluje: „Reaktory typu HTR dosahují nejvyšších provozních teplot ze všech existujících typů reaktorů a mohou poskytovat teplo pro průmyslové či chemické provozy. V blízké budoucnosti se mohou používat jako nová generace pokročilých reaktorů pro malé a střední modulární jaderné jednotky nejen v Číně. Jsou vhodné pro oblasti s nedostatkem vody a pro země s elektrizační soustavou, která by „neunesla“ velké tisícimegawattové reaktory. Mohou dodávat teplo o vysokých parametrech do provozů, které chtějí snížit své uhlíkové emise.“
HTR-PM je dalším projektem po čínském China HTR-10, vysokoteplotním plynem chlazeném reaktoru o tepelném výkonu 10 MWt v Institutu jaderných a nových energetických technologií Tsinghua University, který byl spuštěn v r. 2000 a dosáhl plného výkonu v r. 2003. Čína už pracuje na návrhu verze HTR-PM600, který bude mít jednu 650MW turbínu poháněnou šesti reaktorovými moduly.
Na stejné lokalitě v Shandongu pracují také dva 1 500MW reaktory CAP1400 vyvinuté ve spolupráci s Westinghouse.
Poznámka: O reaktorech s „oblázkovým“ palivem jsme psali již zde https://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/495-v-cine-vyrusta-nejmodernejsi-reaktor a počítá s ním i projekt malého českého reaktoru Energy Well https://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/2787-energy-well-studna-energie.
Zdroj: https://www.world-nuclear-news.org/Articles/China-s-demonstration-HTR-PM-reaches-full-power
Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí.
Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...
Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.
Neobvyklé jezero s podmínkami, které mohly dát vzniknout životu na Zemi, leží v kanadské Britské Kolumbii. Vědci považují jezero Last Chance za obdobu jezer, která mohla na Zemi existovat ...
Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k ...
Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.