Jaderná fyzika a energetika

Článků v rubrice: 509

Čínský reaktor čtvrté generace dosáhl plného výkonu

Demonstrační vysokoteplotní plynem chlazený reaktor HTR-PM (High Temperature Gas-Cooled Reactor-Pebble-bed Module) s tzv. oblázkovým palivem v lokalitě Shidaowan v čínské provincii Šan-tung dosáhl svého počátečního plného výkonu se „stabilním provozem v režimu dva reaktory s jedním strojem“. Elektrárna je vybavena dvěma malými reaktory (každý o výkonu 250 MWt), které pohánějí jednu parní turbínu o výkonu 210 MWe. Je vlastněna konsorciem vedeným společností China Huaneng (47,5 %), dceřinou společností China National Nuclear Corporation (32,5 %) a Institutem jaderných a nových energetických technologií univerzity Tsinghua (20 %), která je lídrem v oblasti výzkumu a vývoje.

Fotogalerie (1)
Velín reaktoru HTR-10 na Univerzitě Tsinghua (zdroj: Wikimedia CC BY-SA 2.0, Petr Pavlicek, IAEA)

První ze dvou reaktorů dosáhl kritičnosti (tj. plně kontrolované stabilní řízené štěpné reakce) již v září 2021, druhý v listopadu 2021 a od prosince dodávaly elektřinu do sítě. Reaktory používají jako chladivo helium (resp. směs helia a vzduchu o tlaku 8.9 MPa a jako moderátor grafit. Každý reaktor je naplněn více než 245 000 sférickými palivovými články („oblázky“) o průměru 60 mm a obsahu 7 g uranového paliva obohaceného na 8,5 %. Každý oblázek má vnější vrstvu z grafitu a obsahuje asi 12 000 čtyřvrstvých keramikou potažených palivových částic rozptýlených v matrici grafitového prášku. Palivo má vysoké inherentní bezpečnostní vlastnosti, to znamená, že je z fyzikálního principu bezpečné. Bylo prokázáno, že zůstává neporušené a uzavírá v sobě štěpné produkty i při teplotách až 1 620 °C, tedy mnohem vyšších, než by se vyskytly i při hypotetických extrémních haváriích.

Podle Čínské asociace pro jadernou energii všechny systémy fungují spolehlivě a demonstrační projekt reaktoru čtvrté generace splnil projektové funkce. Nyní může následovat projekt určený pro plný komerční provoz.

Lu Hua Quan, předseda Ústavu jaderného výzkumu Huaneng Company vysvětluje: „Reaktory typu HTR dosahují nejvyšších provozních teplot ze všech existujících typů reaktorů a mohou poskytovat teplo pro průmyslové či chemické provozy. V blízké budoucnosti se mohou používat jako nová generace pokročilých reaktorů pro malé a střední modulární jaderné jednotky nejen v Číně. Jsou vhodné pro oblasti s nedostatkem vody a pro země s elektrizační soustavou, která by „neunesla“ velké tisícimegawattové reaktory. Mohou dodávat teplo o vysokých parametrech do provozů, které chtějí snížit své uhlíkové emise.

HTR-PM je dalším projektem po čínském China HTR-10, vysokoteplotním plynem chlazeném reaktoru o tepelném výkonu 10 MWt v Institutu jaderných a nových energetických technologií Tsinghua University, který byl spuštěn v r. 2000 a dosáhl plného výkonu v r. 2003. Čína už pracuje na návrhu  verze HTR-PM600, který bude mít jednu 650MW turbínu poháněnou šesti reaktorovými moduly.

Na stejné lokalitě v Shandongu pracují také dva 1 500MW reaktory CAP1400 vyvinuté ve spolupráci s Westinghouse.

Poznámka: O reaktorech s „oblázkovým“ palivem jsme psali již zde https://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/495-v-cine-vyrusta-nejmodernejsi-reaktor a počítá s ním i projekt malého českého reaktoru Energy Well https://www.3pol.cz/cz/rubriky/jaderna-fyzika-a-energetika/2787-energy-well-studna-energie.

Zdrojhttps://www.world-nuclear-news.org/Articles/China-s-demonstration-HTR-PM-reaches-full-power

(red)
Poslat odkaz na článek

Opište prosím text z obrázku

Nejnovější články

Zelená ideologie nefunguje, ale Německo v ní pokračuje

V časopise popularizujícím vědu a techniku nedáváme prostor politice ani jiným ideologiím. V tomto článku uděláme výjimku potvrzující pravidlo - ona totiž Energiewende, grandiózní ...

Rozkládající se plasty mohou ničit umělecká díla

Práce konzervátorů uměleckých děl může být jako detektivka. Pomocí pokročilých vědeckých technik analyzují fyzikální a chemické vlastnosti uměleckých děl, probírají ...

Fyziklání 2023

Každým rokem přijíždějí na začátku února do Prahy týmy středoškoláků. Studenti spojují své síly aby všem ukázali, jak jim to pálí. Staneš se jedním z nich i Ty?

Strava s vysokým obsahem tuku může snížit schopnost mozku regulovat příjem potravy

Pravidelná či dlouhodobá konzumace stravy s vysokým obsahem tuku, resp. kalorií, může snížit schopnost mozku regulovat příjem kalorií. Nový výzkum na potkanech publikovaný v Časopis ...

Co je nejcennější v online prostoru? Jednoznačně identita!

Digitální identita se stala jednou z nejcennějších komodit na světě. V důsledku toho je v plném proudu revoluce v interakci jednotlivců s veřejnými institucemi i soukromými organizacemi.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail