Článků v rubrice: 3093

Energetické využití mikrotornád

Tornáda jsou spojována s destrukcí. Jak se ale zdá, jejich energie by se za určitých okolností mohla využít k výrobě elektřiny. Umožnit to má sluneční vířivý systém (Solar Vortex System), jehož autory jsou Mark Simpson a Ari Glezer z George Institute of Technology v Atlantě. Tento systém spoléhá na teplotní rozdíly mezi horkým vzduchem při zemi a chladnějším vzduchem jen několik metrů nad ní.

Východní Čechy se propadly do tmy

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Proto je třeba cvičit a cvičit a cvičit – a to i jak reagovat na tak nepravděpodobné události, jakou je například absolutní ztráta napětí, neboli tma známá coby nechvalný blackout. Energetici to vědí velmi dobře – když se stane něco na jakékoliv elektrárně, je třeba rychle a správně udělat, co třeba. Ale co když se stane něco na „drátech“ – tedy na vedení vysokého napětí? A právě k tomu začátkem září došlo v rámci cvičení Restart, které rozsáhlý blackout simulovalo. Východní Čechy byly bez proudu.

Studenti excelovali na Letní univerzitě Dukovany 2013

V prvních dvou zářijových týdnech se do Jaderné elektrárny Dukovany sjelo 30 studentů ze sedmi technických fakult pěti partnerských vysokých škol Skupiny ČEZ, aby absolvovali 5. ročník odborné stáže Letní univerzita. Dvacet přednášek, besedy i deset exkurzí byly pro studenty skvělou příležitostí jak poznat jednu ze dvou českých jaderných elektráren. Účastníci zde získali nejen základní obecné informace především z oboru jaderné energetiky, ale mohli se blíže seznámit s klíčovými technologickými celky.

Pozor, pozor! Soutěž právě pro Tebe!

Natoč (třeba mobilem) vlastní krátké video (do 3 minut) libovolného fyzikálního pokusu. Video nahraj na webovou stránku www.vimproc.cz, která funguje od 1. 10. 2013.

Půlnoční sluneční elektrárna

Většina inženýrů by se zhrozila, kdyby našla byť jen malý kousek rezu na elektrodách. Kenneth Hardee a Allen Bard z University of Texas v Austinu se však při svém výzkumu sluneční energie zaměřili právě na tento velmi levný materiál. V roce 1975 vystavili oxid železa viditelnému světlu a podařilo se jim vyrobit nepatrné množství elektrické energie.

Jak je důležité nechybět na hodinách optiky

Mrakodrapy mohou kazit i krášlit panorama města, ale o tom, že by ničily nedaleko zaparkovaná auta, slyšíme poprvé. Není „apríla“, Londýnský mrakodrap přezdívaný „Walkie Talkie“ čili Sluchátko má opravdu na svědomí už minimálně dvě vozidla.

... 1 « 300 301 302 303 304 305 306 » 516 ...

Nejnovější články

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail