Článků v rubrice: 3076

Radioaktivita kolem nás

Radioaktivita říkáme jevu, kdy se některá atomová jádra přeměňují na jiná a případně přitom vysílají částice (alfa, beta nebo neutrony) nebo elektromagnetické záření (gama, X). Mnoho lidí se při slově radioaktivita vyděsí, mnozí se domnívají, že radioaktivita je něco umělého, vytvořeného šílenými vědci, ale i mnoho z těch, kteří vědí, že radioaktivita je jev přírodní, si myslí, že umělá (man-made) radioaktivita je „jiná“ (rozuměj „zlá“), než přírodní (která je "hodná"). Víte, kolik a jaké radioaktivity obsahují některé běžné věci okolo nás?

200 let od prvního masového exitu obyvatel Evropy

Psal se rok 1815 a Evropou znovu obcházel přízrak francouzského císaře Napoleona. Ten opustil vyhnanství na ostrově Elba a v krátké době kolem sebe shromáždil velkou armádu čítající na 200 tisíc vojáků. Ve stejné době – ve dnech 5. až 15. dubna – vybuchla na druhém konci světa na ostrově Sumbawa v daleké Indonésiii, východně od Bali, sopka Tambora. Největší historicky doložené sopečné erupce si však v Evropě nikdo nevšiml. O několik týdnů později, 18. června, utrpěl Napoleon porážku u Waterloo a na „valčíkovém“ Vídeňském kongresu zástupců téměř všech zemí Evropy se tančilo na každodenních plesech.

Proč jezdit do lázní Jáchymov? Za radioaktivitou!

V roce 1906 položili v Jáchymově, v sousedství továrny na uranové barvy, základní kámen první lázeňské budově. Pod vedením balneologa MUDr. Leopolda Gottlieba se zde léčilo prvních třicet osob. Do první budovy otevřené v roce 1911 byly svedeny prameny z dolu Werner; sloužily k pitným kúrám. V roce 1910 začala akciová společnost v čele s hrabětem Sylva-Tarouccou stavět moderní budovu, která se otevřela v roce 1912 pod názvem Radium Palác a funguje dodnes. Ve své době patřil mezi deset nejluxusnějších hotelů v Evropě. V každém pokoji byla zavedena teplá i studená voda, telefon a elektrické zařízení k přivolání personálu. V letech 1918-1919 byl uveden do provozu Ústav pro ozařování, ve státní správě jsou lázně od roku 1924. V roce 1975 vyrostl nový ústav – Sanatorium akademika Františka Běhounka – a v roce 1992 sanatorium Curie. Celkem je dnes v lázních k dispozici 1 100 lůžek.

JARNÍ SOUTĚŽ O 100 KNIH

Na portálu „Svět energie“ právě probíhá velká soutěž o 100 hodnotných knih. Pokud tě zajímá problematika energetických zdrojů a výroby elektrické energie a chceš si zasoutěžit, zkus správně vyřešit otázky soutěžního testu. Každý den můžeš vyhrát hezkou knihu.

Soutěž pro základní školy: více info najdete zde: 
http://www.svetenergie.cz/cz/kvizy/soutez&group=2

Soutěž pro střední školy: více info zde:
http://www.svetenergie.cz/cz/kvizy/soutez&group=3


Současnost a budoucnost evropského fúzního reaktoru JET

Joint European Torus (Společný evropský prstenec) zkráceně označovaný jako JET je ve výzkumném Centru pro fúzní energii v britském Culhamu (Culham Centre for Fusion Energy, CCFE) u Oxfordu v provozu již od roku 1983. Z Culhamu mimochodem pochází i fúzní reaktor COMPASS, který pracuje v Ústavu fyziky plazmatu AV ČR v Praze a představuje hlavní vědeckou infrastrukturu tuzemského fúzního výzkumu. Reaktor JET byl doposud provozován na základě smlouvy mezi Evropskou komisí a Úřadem pro atomovou energii Spojeného Království UKAEA, avšak Brexit prodloužení smlouvy zkomplikoval. V červenci 2016 se v britském Culhamu konalo mezinárodní jednání o budoucnosti společného evropského fúzního reaktoru JET. V souvislosti s výstavbou nového reaktoru ITER se na jednání hodnotily zkušenosti získané na reaktoru JET a při spouštění nového supravodivého tokamaku JT-60SA v Japonsku.

Odpad z domácnosti: drahé kovy i nebezpečné jedy

Říká se, že v tom, co jeden jako bezcenné vyhodí, může druhý vidět nesmírné bohatství. Pro pochopení stačí, když si uvědomíme, že v podstatě každý výrobek můžeme opravit či recyklovat tak, abychom alespoň některou z jeho částí mohli dál smysluplně používat. Nejinak je tomu i v případě hospodaření s odpady v našich domácnostech. Pojďme se blíže seznámit s druhy odpadů, které produkujeme, a především pak s těmi, které lze zejména díky třídění znovu vrátit do výrobního řetězce.

... 1 « 208 209 210 211 212 213 214 » 513 ...

Nejnovější články

Elektrárna na „malém“ Lipně měnila česle

Nezvyklý pohled nabízela v polovině dubna nádrž vodní elektrárny Lipno II, která slouží k vyrovnávání kolísavých odtoků při provozu výše umístěné ...

Od draků a holubů k leteckým snímkům. Jaká je historie focení světa shůry?

Ortofotomapy jsou nepostradatelným podkladem pro moderní územní plánování, stavitelství, environmentalistiku a řadu dalších oborů.

Jak může ionizující záření pomoci při recyklování plastů

„Světový závazek skoncovat se znečištěním plasty je jasný a nepopiratelný,“ řekla Inger Andersen, výkonná ředitelka Programu OSN pro životní prostředí (UNEP), když se v ...

Teenageři staví drony pro záchranáře a přemýšlejí, jak zamezit plýtvání

Středoškoláci nevnímají umělou inteligenci jako hrozbu, ale jako příležitost dělat věci jinak a lépe. Projekty na téma AI: Cesta k udržitelnější budoucnosti? představila desítka finalistů programu Samsung Solve for Tomorrow.

40 let od spuštění Jaderné elektrárny Dukovany

Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail