Studenti

Článků v rubrice: 331

Přijďte si vyzkoušet, jaké to je být radiologickým fyzikem

Fyziků potřebují nemocnice čím dál více. Počet přístrojů pracujících s ionizujícím zářením, jako jsou různé typy klinických urychlovačů, mamografy či výpočetní tomografy (CT), v českém zdravotnictví významně roste. Za posledních 15 let se počet lineárních urychlovačů i CT téměř ztrojnásobil. Mimo to existují i diagnostická zařízení, především v nukleární medicíně, která detektují ionizující záření (ale sama o sobě nejsou jeho zdrojem). Aby bylo možné využít všech předností moderních přístrojů v diagnostice i léčbě, musí o ně pečovat radiologičtí fyzici, kteří rozumí obojímu: jak technologiím, tak medicíně. A právě takové už více než 20 let vychovává Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI).

Týden vědy na Jaderce

Už dvacet let, vždy v druhé polovině června, se koná na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze Týden vědy. Je to akce pro středoškolské studenty, kteří zde mají možnost si vyzkoušet práci na vědeckých projektech s fyzikální, chemickou, matematickou nebo informatickou tématikou. V roce 2018 se Týdne vědy zúčastnilo sto padesát studentů středních škol z České i Slovenské republiky. Článek o loňském ročníku napsala nadšená účastnice Jana Pekařová, studentka Gymnázia v Ostravě-Zábřehu, a může sloužit jako inspirace přihlásit se na letošní Týden vědy 16. až 21. 6. 2019.

Nevadí, že neprší, hlavně, když kape!

Kdo si myslí, že fyzika není zrovna moc zábavná, měl by se vypravit na průmyslovku do Hodonína. Tam již druhým rokem pořádají fyzikální dílny KAPKA FYZIKY, které žákům základních škol představují fyziku jako zajímavou, důležitou i zábavnou oblast našeho života. S nápadem připravit program plný pokusů přišla fyzikářka hodonínské průmyslovky Jana Slováková. Svým nadšením strhla i žáky technického lycea, kteří jí pomáhají hodinový program uskutečnit.

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře

Česká kosmická kancelář nabízí veřejnosti, studentům, učitelům a školám nové přednášky a nové aktivity. Zapojte se!

Změřte síly v informační soutěži IT-SLOT

Jak se mladí lidé orientují ve světě technologií, které nás obklopují? Informační gramotnost žáků 8. a 9. tříd základních škol prověří již 9. ročník celostátní soutěže IT-SLOT. Registrace škol a žáků je možná on-line do pondělí 19. listopadu. Soutěž nabírá na popularitě mezi žáky i učiteli – do loňského osmého ročníku se zapsalo 203 základních škol a 4599 řešitelů napříč všemi kraji. Silnou konkurenci v boji o hodnotné ceny lze očekávat i letos. Již teď je přihlášených 92 základních škol a 2244 žáků z celé České republiky. Nejvyšší čas, abyste se přihlásili také!

Plastopad je tady!

Na Univerzitě Palackého startuje osvětová kampaň s názvem Plastopad. Spustili ji olomoučtí studenti, aby upozornili veřejnost na negativní důsledky celospolečenské záliby v plastech. Celý měsíc budou probíhat osvětové aktivity formou přednášek, panelových diskuzí, promítání filmů, ale také praktické workshopy, Clothes Swap (výměna oblečení) nebo tzv. Plastic Attack v jednom z olomouckých supermarketů. Připojte se!

... 1 « 17 18 19 20 21 22 23 » 56 ...

Nejnovější články

40 let od spuštění Jaderné elektrárny Dukovany

Přesně 3. května uplynulo 40 let od zahájení zkušebního provozu první jaderné elektrárny na území České republiky. Jsou to Dukovany, které leží u obce stejného ...

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail