Studenti

Článků v rubrice: 334

Vědecký výzkum v šestnácti? Proč ne?

V Německu mají s podporou vědecké aktivity dětí i mládeže již dlouholeté zkušenosti. Pro mládežnickou věkovou kategorii pořádají soutěž Jugend Forscht (Mládež bádá) a pro děti mladší 14 let, přičemž spodní hranice neexistuje, soutěž Schuler Experimentieren (Školáci experimentují). O mé účasti na přípravě i realizaci Jugend Forscht 2010 jsem čtenářům 3polu informoval v závěru loňského roku (http://www.www.www.3pol.cz/cz/rubriky/studenti/1454-jak-jsme-vyhrali-druhou-cenu-aneb-studentska-honba-za-zablesky). Při letošním ročníku se mi poštěstilo pokračovat ve stejném oboru výzkumu kosmických záblesků, pomoci studentům rozvinout práce z předchozího roku a podílet se na přípravě i průběhu soutěže prakticky od počátku a přímo na místě.

Talent nejen na internetu

Jak si stojí čeští žáci v mezinárodním srovnání? Klesá úroveň českého školství? Máme mezi žáky středních škol budoucí vědce světové úrovně? Na tyto a podobné otázky budou v rámci akce Talent nejen na internetu hledat a nabízet odpovědi organizátoři aktivit pro nadané, pedagogové, poradci a výzkumníci. Položte otázky lidem, kteří nadějné žáky připravují pro budoucí studium a srovnání s mezinárodní konkurencí. Talentcentrum Národního institutu dětí a mládeže MŠMT pořádá dvě panelové diskuze, které bude možné sledovat po internetu a také diskutujícím pokládat otázky, na které budou odpovídat. Vstup do diskuzí a informace, jak zadávat dotazy najdete na stránkách projektu Talnet http://www.talnet.cz (popř. u Vojtěcha Tutry, email: vojtech.tutr@nidm.cz, tel: 221912704).

Fraktální geometrie

V rámci Letní studentské konference pořádané Studentskou unií FJFI vznikl i příspěvek studenta Gymnázia Otokara Březiny a Střední odborné školy Telč Ondřeje Lanče. Jak autor píše, slovo fraktál je odvozeno od latinského slova fractus – zlomený, úlomky. Poprvé jej použil Benoît Mandelbrot, francouzský matematik polského původu. Obecně lze říct, že fraktál je každý geometricky nepravidelný útvar, u něhož po rozdělení na části vzniknou soběpodobné části původního celku.

Mají středoškoláci zájem o studium techniky?

Jak prokázal průzkum na vybraných středních školách, mají. Přestože se některé vysoké školy technického zaměření potýkají s nedostatkem zájemců o studium, téměř 40 % českých středoškoláků uvažuje o tom, že bude po maturitě pokračovat ve studiu na vysoké škole technického nebo přírodovědného zaměření.

Expo Science Amavet

Studenti středních škol – přihlašujte se do soutěže vědeckotechnických projektů!

Havárie na jaderce a další kratochvíle Letní školy jaderného inženýrství CENEN aneb deník operátorky

Bylo nebylo, CENEN (Czech Nuclear Education Network) uspořádal pro studenty vysokých škol 2. ročník Letní školy jaderného inženýrství. Jejím posláním bylo sjednotit výuku a sdílet znalosti v oblasti jaderného inženýrství v České republice. „Mladé techniky je třeba připravovat a to se letní škole daří výborně,“ konstatovali účastníci. Zážitků bylo tolik, že stálo zato založit deník. Tady je ten z pera operátorky ÚJV Řež Martiny Malé.

... 1 « 42 43 44 45 46 47 48 » 56 ...

Nejnovější články

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nové jaderné palivo v Dukovanech

Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.

Reoxygenace Baltského moře

Oceány po celém světě údajně ztrácejí kyslík od 50. let minulého století. Příčinou je globální oteplování a znečištění vod.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail