Rubriky

Článků v rubrice: 956

Vtipně o nevážné energetice

Na soutěž o vtipné popisky (http://www.3pol.cz/cz/rubriky/bez-zarazeni/298-o-energetice-nevazne) odpověděl pan Jiří David z Protivína. 01 - Prý na to berou električtí úhoři! 02 - Letos byla úroda jádrovin zvlášť vyvedená. 03 - Ten míček obohacený uranem dělá divy! 04 - Když jsem byl mladý, dělali jsme větrníky jen z papíru. 05 - Tak s kterým bych tak mohl na cyklostezku? 06 - Karle, ty jsi u té televize nějak moc aktivní! Posíláme mu odměnu a gratulujeme!

Cena publika FameLab patří České republice!

Získal ji 11. června 2011 inženýr Michal Babič z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR v mezinárodním finále soutěže FameLab v anglickém Cheltenhamu. Gratulujeme!

Přilétá elektrické letadlo

Ekologické důvody, které vedly automobilový průmysl k výrobě elektromobilů, podnítily obdobný vývoj i v leteckém průmyslu. Skutečně, nemýlíte se – na scénu vstupují elektrická letadla. Koncept plně elektrického dopravního letounu VoltAir vyvinula společnost EADS Innovation Works. Letoun mají pohánět dva velmi účinné supravodivé elektrické motory napájené lithium‑vzduchovými bateriemi.

O energetice nevážně

Moc učenosti a vážnosti někdy škodí, zejména chceme‑li si udržet zdravý rozum a nadhled nad vážnými záležitostmi světa. Energetika je obor veskrze odborný a vážný, ale umí si ze sebe dělat i legraci, což mu slouží jen ke cti.

Student z Tábora absolutním vítězem IOAA

Stanislav Fořt z Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře se stal absolutním vítězem pátého ročníku Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice (IOAA). Studenti soutěžili od 25. srpna do 3. září v polském Chórzově, Katowicích a Krakowě, hostitelem olympiády bylo Slezské planetárium v Chórzově. Soutěže se účastnilo 134 soutěžících z 26 zemí. Česká republika letos vyslala pětičlenný tým.

Správná odpověď na srpnovou otázku

Správná odpověď na srpnovou otázku Hodí-li se do okna kámen, sklo se rozbije na kousky. Proč vstřelená kulka udělá ve skle jen malý otvor?

... 1 « 126 127 128 129 130 131 132 » 160 ...

Nejnovější články

Přehled současného stavu SMR ve světě

O  SMR, malých modulárních reaktorech, jsme již psali několikrát. Ze souhrnného materiálu NEA (Jaderné energetické agentury OECD) jsme pro čtenáře Třípólu vybrali přehledy jednotlivých projektů (stav v r.

Co s vysloužilými fotovoltaickými panely, turbínami a bateriemi?

Růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) a růst počtu elektrických vozidel (EV) je klíčem ke globálnímu snížení závislosti na fosilních palivech, snížení ...

Co nám vodní houby mohou říci o vývoji mozku

Když čtete tyto řádky, pracuje vysoce sofistikovaný biologický stroj – váš mozek. Lidský mozek se skládá z přibližně 86 miliard neuronů a řídí nejen tělesné funkce od vidění ...

Co uvádí vodní houby do pohybu

Vodní houby nemají neurony ani svaly, přesto se pohybují.  Jak to dělají a co nám to říká o vývoji krevních cév u vyšších živočichů, odhalili vědci z Evropské ...

Erupce sopky Santorini před 520 000 lety

Hluboko pod středomořským dnem, které obklopuje řecký ostrov Santorini, objevili vědci pozůstatky jedné z největších sopečných erupcí, které kdy Evropa viděla.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail