Rubriky

Článků v rubrice: 3092

Incidenty s jadernými materiály

Podle nového přehledu, který zveřejnila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) v květnu 2024, bylo v databázi incidentů a nelegálního obchodování s jadernými a radioaktivními materiály (Incident and Trafficking Database, ITDB) od roku 1993 hlášeno celkem 4 243 incidentů nelegálních nebo nepovolených činností zahrnujících jaderný a jiný radioaktivní materiál. V roce 2023 nahlásilo 31 států 168 incidentů, což je v souladu s historickými průměry.

Keňa chce postavit jadernou elektrárnu

Keňská agentura pro jadernou energii (NuPEA) zahájila strategický plán, který má v příštích pěti letech řídit výstavbu první jaderné elektrárny. Strategický plán obsahuje šest oblastí: rozvoj jaderné infrastruktury; zapojení a prosazování zájmů zúčastněných stran; výzkum a inovace v oblasti energetiky; rozvoj energetických kapacit; program výzkumných reaktorů; a institucionální udržitelnost. Navazuje na strategický plán na období 2020–2025, který vedl keňský program rozvoje jaderné energetiky podle milníků Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Pokud se plán zdaří, bude Keňa teprve třetí africkou zemí, která provozuje nebo staví jadernou elektrárnu. První byla Jihoafrická republika, kde pracují dva reaktory o výkonu 970 MW, v Egyptě se aktuálně staví čtyři bloky o výkonu 1200 MW každý.

Malý modulární reaktor Rolls-Royce

Rolls-Royce zkonstruoval SMR o výkonu 470 MWe založený na malém tlakovodním reaktoru. Jeho kapacita je větší než u jiných SMR (obecná definice SMR je reaktorový blok s výkonem až 300 MWe). Bude poskytovat elektřinu pro základní zatížení po dobu nejméně 60 let. SMR  bude mít rozměry asi 16 × 4 metry a 90 % jej bude postaveno v továrních podmínkách, což zkracuje výstavbu a činnost na místě. Především montáž prefabrikovaných, předem otestovaných modulů výrazně snižuje riziko projektu a může významně zkrátit výstavbu. V září 2024 vybrala Česká republika Rolls Royce pro svůj budoucí program malých modulárních reaktorů.

Největší závod na izolace z kamenné vlny vyroste ve Švédsku

ROCKWOOL postaví ve švédské Eskilstuně novou továrnu, která pomůže uspokojit rostoucí poptávku po nízkouhlíkové stavební izolaci ve Švédsku a Finsku. Továrna bude vybavena svou patentovanou technologií elektrického tavení a bude největší elektrickou tavírnou tohoto druhu na světě. A navíc - elektřina bude pocházet výhradně z bezuhlíkových zdrojů: jádra a vody.

Navštivte podzimní akce Fyzikálního ústavu v Praze

Fyzikální ústav Akademie věd ČR v Praze připravil na podzim na obou pracovištích řadu akcí, na kterých může veřejnost objevovat krásy fyziky. Na akce je potřeba se zaregistrovat. 

Jak funguje CRISPR

CRISPR, zkratka pro CRISPR-Cas9, je nástroj pro úpravu genomu, který vědcům umožňuje přesně řezat a upravovat sekvence DNA. Způsobil revoluci ve studiu genů, pomohl vylepšit úrodu a zlepšit zdravotní péči. Systém úpravy genů byl původně objeven u bakterií, kde omezuje infekce ořezáváním virové DNA. V práci oceněné Nobelovou cenou byl potom tento bakteriální obranný aparát kooptován vědci k návrhu nového přístupu k editaci genomu. „Je to opravdu jednoduchost, cena a snadnost použití, které rozšířily tento editační nástroj“, říká Alison Van Eenennaamová, genetička hospodářských zvířat z Kalifornské univerzity v Davisu, která používá CRISPR ke změně genetiky hospodářských zvířat. Nedávno byl CRISPR schválen k léčbě dvou krevních poruch a rané fáze testů odhalují jeho potenciál při léčbě dědičné slepoty. Zde je vše, co potřebujete vědět o této převratné technologii.

... 1 « 17 18 19 20 21 22 23 » 516 ...

Nejnovější články

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Horní nádrž Dlouhých strání se natírá „opalovacím krémem“

Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...

Fyzikální soutěž „Vím proč“ zná letošní vítěze

Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...

Nové jaderné palivo v Dukovanech

Historicky první palivové soubory od společnosti Westinghouse dorazily do Jaderné elektrárny Dukovany 16. června. Následují po dodávkách do Temelína.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail