e-zin popularizující vědu a techniku

Budeme mít dost fyziků a techniků?

Zájem o studium fyziky a technických věd klesá. Nejen v České republice, ale v celém světě.

Největší astronomické oči

Téměř před čtyřmi stoletími, na přelomu let 1609 a 1610, použil člověk poprvé dalekohled ke sledování oblohy. Podle historických pramenů se tento primát připisuje Galileo Galileimu a s jeho jménem jsou spojeny i první převratné astronomické objevy (krátery a pohoří na Měsíci, přirozené satelity Jupitera, sluneční skvrny). Od těch dob běží mnohokrát dokola „technologicko-astronomický cyklus“: konstrukce dalekohledu o větším průměru – epochální astronomický objev... Platí taková úvaha i dnes? Kde jsou technologické hranice astronomické pozorovací techniky?

Asterix v Praze
aneb laserový systém PALS (Prague Asterix Laser System)

V roce 1998 se do Prahy z Garchingu u Mnichova přesunul jeden z nejvýkonnějších laserových systémů v Evropě, jodový laser Asterix IV.

Žárovky z časů našich babiček

V Muzeu světla v Kralupech nad Vltavou najdete unikátní výstavu světelných zdrojů. Exponáty patří do soukromé sbírky Stanislava Slabyhoudka, která čítá na 8500 žárovek a ostatních světelných zdrojů a je druhou největší svého druhu na světě. Součástí expozice je například i Edisonova žárovka z roku 1881. Tak neváhejte a posviťte si na to!

Záření & medicína

V tomto díle bude řeč o CT a některých speciálních metodách, přístrojovém vybavení na některých pracovištích ČR, zvláštnostech a zajímavostech, o kontrastních médiích.

... 1 « 513 514 515 516 517 ...

Soutěž / Duben

Březnovou soutěž vyhrála Hana Pášová z Ústí nad Labem, která správně vyhledala, že energetická hustota běžných paliv je zhruba: 

dřevo ca. 14,5 MJ/kg, hnědé uhlí ca. 20,0 MJ/kg, černé uhlí ca. 30,0 MJ/kg, zemní plyn ca. 38,0 MJ/kg, topný olej extra lehký ca. 43,0 MJ/kg, uran 235 ca. 90.000.000,0 MJ/kg.

Gratulujeme a posíláme dárek.

Dubnová soutěžní otázka je matematická: Král odkázal svým třem synům stádo koní. Nejstaršímu polovinu, mladšímu třetinu a nejmladšímu devítinu. Koní bylo sedmnáct. Princové si nevěděli rady, jak stádo rozdělit, aniž by některého koně museli rozporcovat. Co byste jim poradili? Jak je spravedlivě podělit?  

Lámejte si hlavičky, hledejte (je to stará oreintální hádanka), posílejte řešení. Vylosovaného řešitele odměníme!

-red-


Souhlasím se zpracováním osobních údajů.

Opište prosím text z obrázku

Video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

Zdroj: www.Youtube.com

Anketa Třípólu

O čem byste si chtěli přečíst v některém z příštích PDF čísel?

Provoz portálu v letech 2014-2020
podpořila Nadace ČEZ

Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

close
detail