Hledání

Zadejte výraz pro vyhledání:   

(2781) Fyzika a klasická energetika » Vzácný druh magnetizmu nalezen v grafenu
Grafen, jeden z nejpevnějších materiálů na světě, obvykle nevykazuje magnetické vlastnosti. Ale když poskládáte grafenové vrstvy a trochu je zkroutíte, začnou se dít divné věci.
(2782) Návody na pokusy » Vzdálená laboratoř pro studium radioaktivity
Radioaktivita je přirozenou součástí přírody. Můžeme ji snadno měřit, samozřejmě především pokud máme detektor. A pokud ho nemáme, nezoufejme, je tu horká novinka – vzdálená laboratoř pro pokusy s radioaktivitou.
(2783) Reportáže, cestování » Vzdělávání v Barmě navzdory státní moci
V Barmě (Myanmaru) vládne od roku 1962 vojenská junta systematicky potlačující jakékoliv pokusy o demokracii. Barma je jednou z mála zemí světa, kde stále ještě existují nucené práce, kde vládní vojska válčí s domobranou menšinových národností, kde jsou političtí odpůrci vězněni a zabíjeni, a kde jsou svobodné volby volnou parafrází na naše volby před rokem 1989.
(2784) Reportáže, cestování » Vzdělávání v Barmě aneb jak Barmánci předčili Angličany
V Barmě (Myanmaru) vládne od roku 1962 vojenská junta systematicky potlačující jakékoliv pokusy o demokracii. Nucené práce, potlačování menšin a věznění či rovnou zabíjení politických odpůrců je stále častým jevem.
(2785) Bez zařazení » Vzducholodě zase v módě
Nízká spotřeba energie je jednou z hlavních předností vzducholodí, která je v opakujících se vlnách vynáší do zorného pole zájmu odborníků i laiků. A výhod je víc. Pentagon a NASA nyní oznámily, že se částkou 35 milionů dolarů připojují k podpoře vývoje nové vzducholodě, na níž pracuje společnost Worldwide Aeros Systems.
(2786) Fyzika a klasická energetika » Vzduchová baterie, solární mrakodrap, přílivová laguna
Při hledání řešení energetických problémů lidstva se v poslední době ve světě objevila řada netradičních projektů. Izraelský kibuc Yahel nedaleko Rudého moře používá k levnému ukládání sluneční energie vzduchové baterie.
(2787) Bez zařazení » Vzhůru do trika, bratři. Filmové triky pro 21. století.
Každá iluze se vytváří s pomocí nástrojů, které ji dokáží co nejvíc vzdálit realitě. Pryč jsou proto Meliésovy eskamotérské cine-kousky se soustavami zrcadel. Dnes posloucháme nejen peníze jak zpívají AC/DC, ale především počítače.
(2788) Reportáže, cestování » Vzhůru dolů
Slunce, moře – to láká většinu lidí v létě. Modravé hlubiny a divukrásné barvy – to láká amatérské potápěče. Zévy, krabi, žraločí zuby – to už je adrenalín. O tom a také překvapivě o něčem úplně jiném jsme si povídali s Pavlem Šimákem, personalistou z temelínské elektrárny, potápěčem a fotografem.
(2789) Bez zařazení » Vznik prvních vědeckých institucí
Evropská věda, filozofie a kultura má svůj prvopočátek v antickém Řecku. Do klasického (4. stol. př. n. l.) a helénistického (3.-2. stol. př. n. l.) období starého Řecka spadá také vznik prvních vzdělávacích a vědeckých institucí - akademií, akademických společenství a škol.
(2790) Obnovitelné zdroje » Vzorkovač biomasy aneb je dobré vědět, co přikládám do kotle
Výhodou biomasy jako obnovitelného zdroje energie je na rozdíl od fosilních paliv nulová bilance CO2. Proto se zkouší využít ji jako paliva nejen v malých výtopnách, ale i pod elektrárenskými kotli. Ale ouha!
... 1 « 276 277 278 279 280 281 282 » 293 ...
close
detail