Rubriky

Článků v rubrice: 3070

Tajemství ochranného kolíku

Kdo z nás by stál o úraz elektrickým proudem? Víme však, jaké chyby v elektroinstalaci doma či v laboratoři k němu mohou vést a jak úrazům předejít? Připomenutí základních principů ochrany při zkratu či přetížení i vysvětlení funkce ochranného kolíku elektrické zásuvky trpělivému čtenáři určitě neuškodí. Naopak mu může rozšířit obzory v oblasti fyziky a umožnit nahlédnutí do tajů elektrických obvodů. Neočekávejte však univerzální návod pro zřizování či opravy rozvodů elektrické energie. Ty raději svěřte pracovníkům s odpovídající elektrotechnickou kvalifikací.

Martina Malá – operátorka experimentálních zařízení

Vystudovala bakalářský obor Jaderná zařízení na Katedře jaderných reaktorů (KJR) Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské (FJFI) ČVUT. Na katedře také pomáhala jako tzv. “pomvěd“, tedy pomocný vědecký pracovník. Při studiu se nechala zaměstnat i v ÚJV Řež, a. s. Dnes studuje navazující magisterské studium na Fakultě elektrotechnické (FEL) ČVUT, obor Elektroenergetika. Lék na únavu vidí v canisterapii. „Se psem zapomínám na veškeré neduhy a strasti. I na únavu,“ říká Martina.

Když se umění spojí s vědou

Pro studenty z celého světa se letos koná již třetí ročník mezinárodní soutěže vědecké fotografie, které se tradičně účastní i studenti z České republiky. Organizuje ji organizace MILSET Europe, která sdružuje organizace z celého světa jako je AMAVET, organizace pořádající Inovating minds apod.

Papírový mobil na jedno použití

Zatímco mobilní telefony v Evropě jsou stále „nadupanější“ a nejnovější modely budou kombinací telefonu, diskmena, radia a televize s kamerou, Američané kráčejí opačným směrem. Stále větší oblibu si získávají papírové nebo plastové mobilní telefony na jedno použití.

Coilgun - elektromagnetická puška

(Pulsní urychlovač feromagnetických projektilů) Radim Laga, student gymnázia v Uherském brodě, se ve volném čase věnuje vědě a technice. Pro soutěž Expo Science AMAVET 2009, ve které obsadil v národním finále 6. místo s právem účasti na mezinárodní studentské soutěži I-SWEEP 2010 v USA, sestrojil funkční Elektromagnetický pulsní urychlovač feromagnetických projektilů. O poznatky ze své práce se podělil s čtenáři 3pólu.

Víte, co je chobot?

Teď si určitě klepete na čelo, ušklíbáte se, nebo se držíte za nos a máváte rukou jako malé děti, když si hrají na slony. Jste vedle! Není to jen prodloužený nos tlustokožců! Chobot je Chemický Robot.

... 1 « 398 399 400 401 402 403 404 » 512 ...

Nejnovější články

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Chytré domácnosti a „hodinoví ajťáci“

Světla, která se sama rozsvítí a zhasnou, topení, které nastaví ideální teplotu, než přijdete z práce, dveře, které se po odchodu zamknou, pračky, myčky a vysavače ovládané na dálku.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail