Rubriky

Článků v rubrice: 3071

Sunfire buduje vodíkové projekty po celé Evropě

I česká energetická Skupina ČEZ má plány s vodíkem. Realizuje je především přes německou společnost Sunfire, do které investovala prostřednictvím svého fondu InvenCapital už v roce 2015. Sunfire nedávno koupil švýcarskou společnost IHT Industrie Haute Technology, která se specializuje na výrobu elektrolyzérů, a stal se tak třetím největším poskytovatelem vodíkových technologií v Německu po společnostech Thyssengruppe a Siemens.

Středoškoláci si na jaderné fakultě vyzkoušejí práci vědců

Vědeckou práci budou moci na vlastní kůži zažít středoškolačky a středoškoláci na akci Týden vědy na Jaderce, kterou letos od neděle 19. do pátku 24. června 2022 opět pořádá Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze (FJFI). Účastníky čekají přednášky na různá témata, ale hlavně práce v malých skupinkách na projektech, které si vybírali už během přihlašování. Témata pokrývají prakticky celý záběr fakulty od matematiky, přes chemii, fyziku až po informatiku.

GoHub, nabíjecí infrastruktura pro každý elektromobil

Na Den Země (22. dubna) odhalila společnost ZipCharge GoHub – první přenosnou infrastrukturu na světě k nabíjení elektromobilů pro sdílené veřejné použití. GoHub je revolucí v poskytování veřejného dobíjení, poskytuje komunitní řešení, které lze nainstalovat kdekoli, za mnohem nižší cenu a mnohem rychleji, než stávající nabíjecí stojany, přičemž umožňuje, aby se nabíjecím místem stalo jakékoli parkovací místo. Rychlé zavedení infrastruktury pro nabíjení elektromobilů je nezbytné k podpoře hromadného zavádění elektromobilů. Majitelé elektromobilů budou mít nyní možnost zakoupit si powerbanku Go přímo, předplatit si ji nebo si ji pronajmout prostřednictvím GoHubu. GoHub je modulární a flexibilní co do velikosti, vhodný pro různá místa, včetně ulic, parkovišť, supermarketů, pracovního i soukromého prostředí.

Vývojář PC her se vrhl na medicínu

Diplomová práce nadaného inženýra přivedla lékaře z IKEMu k novým možnostem transplantační chirurgie. Díky aplikaci 25letého Davida Sibřiny mohou ve virtuální realitě plánovat nestandardní zákroky u jednotlivých pacientů „nanečisto“. Novou technologii nyní využívají při nejtěžších operacích jater nemocných dětí i dospělých.

ČEZ se podílí na stavbě jednoho z největších světových urychlovačů částic

FAIR (Facility for Antiproton and Ion Research) je mezinárodní projekt urychlovače částic zabývající se výzkumem atomového jádra a antiprotonů. Jeho sídlo bude nedaleko německého Darmstadtu. Po dokončení se FAIR stane jedním z největších urychlovačů na světě: plán počítá s tunely o celkové délce 3,5 km a osmi urychlovacími a skladovacími okruhy. Bude sloužit potřebám 3 000 vědců z více než 50 zemí.  Systém dokáže urychlit částice všech chemických prvků od vodíku až po uran, a antiprotonů až téměř na rychlost světla a realizovat jejich náraz s jiným atomovým jádrem. Vědci věří, že toto zařízení se srdcem v podobě podzemního kruhového urychlovače s obvodem 1 100 metrů vygeneruje svazky částic dosud nevídané intenzity a kvality. Chtějí tu najít odpovědi na klíčové vědecké otázky: Jak se vyvíjel vesmír? Jak vznikají chemické prvky? Jak se chová hmota v extrémních podmínkách? Jak je možné, že někdo váží 70 kg, když všechny elementární částice tvořící celek jeho atomů společně váží pouhých 700 gramů?

Oblouková ochrana proti domácím požárům

V České republice každým rokem vznikne více než 3 000 požárů v obytných domech a ubytovacích zařízeních. Ochranu domu proti požáru nepovažují mnohé české domácnosti za prioritu a dobře fungující kouřový alarm považují za dostačující. Požárům lze však zabránit ještě před jejich vznikem. Za velkou částí požárů stojí neudržovaná elektroinstalace a technické závady. A právě takovým požárům je možné zabránit instalací jednoduchého přístroje AFDD do rozváděče (arc-fault detection device, zařízení pro detekci poruchového oblouku, oblouková ochrana). Ten nejen varuje, ale může zabránit i několika druhům požárů souvisejících s elektrickým proudem.

... 1 « 63 64 65 66 67 68 69 » 512 ...

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail