Rubriky

Článků v rubrice: 2970

Přenos jaderných technologií a znalostí členským státům MAAE pro zachování kulturního dědictví

Zachování umění a kulturního dědictví je společnou ambicí celosvětové komunity. MAAE využívá jadernou vědu a technologii k charakterizaci a uchování artefaktů, a tím k zachování důležité části kulturního dědictví Země. Jaderná věda a technologie se často používají při studiu a ochraně cenných kulturních předmětů. Tyto předměty zahrnují vše od obrazů, oděvů a hudebních nástrojů až po sochy, zbraně a brnění – dokonce i egyptské mumie či celou starověkou dřevěnou loď. Kulturní instituce stále častěji využívají jaderné a příbuzné techniky k analýze a ochraně cenných historických předmětů a uměleckých děl. Jaderné techniky mohou pomoci odkrýt skryté kresby, které leží pod povrchem maleb, a odhalit i ty nejmazanější padělky, to vše bez poškození studovaného objektu. Techniky, jako je ozařování, také pomáhají chránit kulturní předměty tím, že je dezinfikují od mikroorganismů, jako jsou bakterie nebo houby, nebo likvidují destruktivní škůdce.

Jaderné techniky pro kulturní dědictví Kambodži

Kambodža je domovem mnoha jedinečných kulturních památek, z nichž čtyři jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Toto dědictví je však vystaveno riziku poškození nebo ztráty kvůli tropickému klimatu země. Podívejte se, jak Kambodža s podporou Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) zachovává své kulturní dědictví pomocí jaderných technik. V druhé polovině článku nahlédneme na další využití jaderných technik na pomoc kulturnímu dědictví lidstva.

Příklady partnerství průmyslu a robotiky založené na AI

Integrace pokročilé robotiky a umělé inteligence (AI) proniká do průmyslových odvětví, jako je např. zdravotnictví, automobilový průmysl a letectví, apod., a razí cestu k realizaci Průmyslu 4.0. Společnosti intenzivně investují do technologií pro inovace a zvyšování produktivity, což přináší nejen vysoké náklady, ale i výzvy ohledně kybernetické bezpečnosti. Podle nové zprávy přední společnosti zabývající se daty a analytikou GlobalData jsou pro využití plného potenciálu robotiky klíčové standardizované zásady a společné úsilí v oblasti výzkumu a vývoje.

APR1000 - jihokorejský reaktor pro Dukovany

KHNP, Korea Hydro and Nuclear Power Company, je jihokorejská státní společnost s téměř 50 lety zkušeností se stavbou a provozem nukleárních elektráren. Dosud se podílela na stavbě 34 reaktorových bloků v Jižní Koreji i v zahraničí. Její vlajkový model, reaktor Generation III+ APR1000, který KHNP navrhlo České republice (a ta jej v tendru vybrala), odpovídá požadovaným technickým parametrům reaktorů generace III+. Konstrukce reaktoru splňuje nejpokročilejší bezpečnostní kritéria, jako jsou například pasivní bezpečnostní systémy, které byly zavedené po havárii ve Fukušimě, požadavky na ochranu před kybernetickým útokem a dvojitý kontejnment a ochrana proti nárazu velkých komerčních letadel.

Důvěřuj, ale prověřuj – hlavně v jádře

V jaderné energetice platí „bezpečnost především“. I proto se vlastník a provozovatel obou českých jaderných elektráren ČEZ rozhodl vzít důležité kontroly materiálů do vlastních rukou. Pořídil dvě nová zařízení pro rozšíření kontrol v materiálové laboratoři v Tréninkovém a realizačním centru. Zařízení v souhrnné ceně pěti miliónů korun umí změřit obsah plynů v kovovém materiálu a jeho tvrdost. Dosud některé z klíčových materiálových kontrol dělali dodavatelé, nyní je budou dělat vlastní pracovníci.

3D-tištěná mikrostruktura usnadňuje odsolování mořské vody

Vlivem globálního oteplování hrozí některým částem světa nedostatek sladké vody. Tým výzkumníků ze Singapuru se zaměřil na solární parní generátory (SSG, Solar Steam Generators), které se objevily jako slibné zařízení pro odsolování mořské vody. Odsolování je obecně nákladné a energeticky náročné. Nový přístup využívající obnovitelné zdroje napodobuje přirozený koloběh vody tím, že využívá k odpařování vody sluneční energii. Technologie však vyžaduje dostatečně veliké plochy nezbytné pro dosažení vysoké účinnosti odpařování. Vědci našli inspiraci pro řešení u stromů a využili potenciál 3D tisku. Nejmodernější technologii pro výrobu účinných SSG pro odsolování představil vědecký tým v časopise Applied Physics Reviews.

... 1 2 3 4 5 6 » 495 ...

Nejnovější články

Letní tábor semináře Výfuk

Korespondenční seminář  Výfuk je fyzikální soutěž pro žáky druhého stupně základních škol,  kterou organizuje Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.

Vědci odhalují metody, které ničí „věčné“ chemické znečišťující látky

O osudu perfluoralkylových a polyflouralkylových látek (PFAS) v našem životním prostředí je známo jen málo, ale podle nového výzkumu mohou bakterie v odpadních vodách ...

Nejvíce elektřiny z vody, slunce a větru za posledních 11 let

Vyšší průtoky v českých a moravských řekách, více slunečných dnů s lepším osvitem a také větrnější počasí.

Nové molekuly pro řízení genové exprese pomohl najít synchrotronový parsek

Nová výzkumná práce Evropské laboratoře molekulární biologie publikovaná v Nature Communications klade základy pro vývoj nových léků specifických pro genetické ...

V Austrálii vzniká deštný prales se stromy kontinentu Gondwana

Výzkumníci v Austrálii budují „živou semennou banku“, která má chránit poslední zbývající fragmenty australského deštného pralesa před klimatickými změnami.

Nejnovější video

Jak funguje PCR test na coronavirus

Krásně a jednoduše vysvětleno se srozumitelnými animacemi. V angličtině.

close
detail