Článků v rubrice: 3095

ÚDiF

Zkratka ÚDiF znamená Úžasné Divadlo Fyziky. Při jejím vyslovení jde o slovo vyjadřující podivení, překvapení – tedy právě to, co ÚDiF zprostředkuje při svých vystoupeních. Provozuje ho parta mladých lidí nadšených pro popularizaci fyziky. Prostě „jsme jedné krve“ – ÚDiF i Třípól. ÚDiF oživuje hodiny fyziky netradičními experimenty a jeho vystoupení motivují studenty k přemýšlení nad světem, který je obklopuje. Dokáže vtáhnout žáky do problému a vede je k tomu, aby to, co vidí, dokázali pochopit a vysvětlit.

Osobnost české chemie na poštovní známce

Objev chemické látky, ale také štěstěna v podobě shody šťastných okolností, to jsou základy úspěchu profesora Antonína Holého (1. září 1936 - 16. července 2012), geniálního českého chemika, který prožil celý svůj profesní život v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (předtím ČSAV) a jehož nedožité 80. narozeniny letos 1. září pracoviště v pražských Dejvicích připomíná.

Pozvánka na výstavu Dnešní energetický svět

Jaké známe druhy energie a jak se dostává do našich žárovek? Co je jaderná fúze a kolik energie spotřebuje mikrovlnná trouba? Nejen na tyto otázky naleznete odpověď v Galerii Věda a umění v Akademii věd ČR. Vzdělávací výstavu Dnešní energetický svět připravila Akademie věd ve spolupráci s energetickou společností E.ON a obecně prospěšnou společností TERRA-KLUB o. p. s. Výstava je volně přístupná v galerii Věda a umění, Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1 v pracovní dny 10–18 hodin od 15. 8. do 27. 9. 2016.

Karel Fragner a základy slavného českého lékárnictví

Farmacie má původ ve starořeckém výrazu „farmakon“ označujícím jedovatou nebo léčivou látku. Významnou osobností, která tomuto oboru, starému jako lidstvo samo, zasvětila život, byl Karel Fragner. Letos si připomínáme výročí 155 let od narození a 90 let od úmrtí tohoto českého chemika, farmaceuta a průmyslníka.

Příběhy látek vytvářejících náš svět

Nakladatelství Dokořán a Argo vydala pod titulem „Podivuhodné příběhy látek, které vytvářejí náš svět“ novou publikaci profesora nauky o materiálech na University King's College London, Marka Andrew Miodovnika (Praha 2016, edice Aliter, 1. vyd., 256 str.). Z anglického originálu Neobyčejné materiály přeložil A. Drobek.

Novinky ze světa diamantů

Téměř současně s uveřejněním článku Marie Dufkové o tajemství vzniku diamantů (http://www.3pol.cz/cz/rubriky/medicina-a-prirodoveda/1867-tajemstvi-vzniku-diamantu ) proběhly v odborném zahraničním tisku dvě aktuality o významných nálezech a zajímavých aktivitách v dané oblasti. Dokládají, že nejde jen o nejdražší materiály, které lze využít ve vědě a technice, ale že diamanty také naplňují touhy mnoha lidí po vyšším komfortu i finančním zabezpečení. Nabízíme redakčně upravené informace jako odlehčené doplnění výše zmíněného článku.

... 1 « 222 223 224 225 226 227 228 » 516 ...

Nejnovější články

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail