Každý se může mýlit, jen někdo ale slavně…
Nejznámější chybné technologické předpovědi a „neslavné” výroky slavných
Nejznámější chybné technologické předpovědi a „neslavné” výroky slavných
Zemskému klimatu zcela nerozumíme. Děje v atmosféře určuje složité vzájemné působení fyzikálních, chemických a biologických procesů. Zjistili jsme, že se planeta otepluje, a myslíme si, že za to mohou lidské aktivity. Do jaké míry se však Země otepluje? Jaké budou globální a lokální účinky oteplování?
Díky používání umělých hnojiv a pesticidů, rozvoji zemědělského výzkumu, ale i průmyslu se zatím vždy dařilo výživu rostoucího počtu obyvatelstva Země více méně zajistit. Hladem a chronickou podvýživou však přesto v rozvojových zemích stále trpí okolo 1 miliardy lidí. Do roku 2050 se má počet obyvatel Země ze současných 7 miliard zvýšit až na 9,1 miliardy. Uživí se další 2 až 3 miliardy? Navíc v době, kdy svět bude muset řešit další problémy spojené s energetikou, ekonomikou, životním prostředím a změnou klimatu?
Jaderná fúze láká energetiky už dlouhou dobu jako možný zdroj velkého množství energie pro budoucnost. Obvykle se pokládá za obor ještě těžší než fyzika jaderného štěpení. A hle – přitom existují studenti, kteří se sami pouštějí do konstrukce vlastního zařízení, ve kterém může fúze nastat! Nevěříte‑li, čtěte tento článek. Dva středoškolští studenti z Martina popisují, jak si postavili fúzor. Uchvátil je také pražský tokamak Compass‑D a chtěli by se i dál věnovat fyzice. Článek jsme nechali záměrně ve slovenštině, aby si čtenáři cvičili jazyk našich blízkých sousedů.
Výzva, šance, příležitost. To je stručná charakteristika 4. ročníku inženýrské soutěže, která se uskuteční na vybraných fakultách VUT od 5. do 8. března 2012. Vítá vás EBEC Brno 2012! EBEC (European BEST Engineering Competition) je pro studenty cesta, jak v sobě probudit soutěživého ducha, postavit se danému úkolu čelem a řešit jej. Pro úspěšné řešení je třeba použít znalosti nabyté na akademické půdě, ale také tvůrčí kreativitu a analytické myšlení. Další neméně potřebnou vlastností každého soutěžícího je schopnost týmové spolupráce, jelikož mezi sebou budou účastníci soutěžit ve čtyřčlenných týmech.
Soutěž je rozdělena do dvou kategorií – Team design a Case study.
Hlásíte se na vysokou školu? Chcete si vybrat správnou fakultu? Informací o jednotlivých školách je někdy víc, než je zdrávo. Co takhle vybrat 10 aktuálních parametrů o každé škole a ty přehledně porovnat?
Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.