Inga 3 aneb jsou obnovitelné zdroje řešením pro chudé země?
Zajistit dostatek elektřiny pro miliardu chudých obyvatel Země je pro prosperitu celé planety životně důležitý úkol. V podstatě však nevíme, jak ho splnit.
Zajistit dostatek elektřiny pro miliardu chudých obyvatel Země je pro prosperitu celé planety životně důležitý úkol. V podstatě však nevíme, jak ho splnit.
Účinný pomocník pro regionální energetické plánování – interaktivní mapa stávajících a potenciálních obnovitelných zdrojů energie (OZE) – se představil na konferenci věnované výstupům projektu RESTEP (Regional Sustainable Energy Policy based on the Interactive Map of Sources) na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Jde o nástroj k usměrnění investičního kapitálu, díky kterému veřejná správa a samospráva dostává informace o rozvojovém potenciálu regionu.
Farmářka Petra Roesh se pyšní farmou ve vesnici Proschim ve východním Německu – stala se totiž pro okolí dodavatelkou elektřiny. Sluneční panely pokrývají střechy provozních budov, větrné turbíny se otáčejí na kopci, bioplyn pohání zemědělské stroje na poli. V malém měřítku jde o přesný obrázek Německa, které se snaží být příkladem ostatnímu světu při využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE) a v boji proti změnám klimatu.
Na obzoru je nový materiál pro výrobu slunečních článků. Stane se při přeměně sluneční energie na elektřinu nejúčinnějším materiálem perovskit?
Největší sluneční elektrárna na světě Solana se nachází 130 km jihozápadně od Phoenixu v Arizoně. Ročně vyprodukuje 900 GWh elektřiny, což stačí k zásobování 70 000 domovů. Obklopuje ji koberec 3 000 zrcadel a jako první v USA je přímo propojena se systémem skladování energie. Provoz zahájila v říjnu 2013 a může být předzvěstí budoucí energetické sítě bez emisí CO2.
Solární ohřev vody může domácnosti v rodinném domě ročně ušetřit na nákladech za energie tisíce korun. A naopak – špatně navržený či nekvalitní systém se může stát pastí na peníze. Ve spolupráci s odborníky jsme pro čtenáře Třípólu připravili několik rad, na co se při výběru této technologie zaměřit tak, aby slunce pomáhalo a šetřilo náklady na teplou vodu.
Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii.
Aktuální výzkum veřejného mínění IBRS provedený ve druhém pololetí 2024 ukázal, že 71 % populace starší 18 let je pro rozvoj jaderné energetiky v České republice.
Jako „modrý uhlík“ se dnes označuje organický uhlík zachycený a uložený oceánem ve vegetačních pobřežních ekosystémech – mangrovových lesích, slaniskách ...
V provozu je 417 jaderných energetických reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 375 320 MWe ve 31 zemích světa. Ve výstavbě je 63 reaktorů, které po zprovoznění ...
Prvního kola patnáctého ročníku vědomostní soutěže IT-SLOT pro žáky 8. a 9. tříd se zúčastnilo 17 396 dětí z 298 škol napříč Českem.