Rubriky

Článků v rubrice: 3030

Pouliční osvětlení na Měsíci

Soukromá společnost získala finanční prostředky od americké vlády, aby postavila vůbec první „pouliční osvětlení“ na Měsíci – vysoké stavby o velikosti Sochy svobody, které by vydržely brutální lunární noc. A sloužily by také jako jeřáby a nabíječky.

Fyzika v praxi: Staň se vědcem v Turnaji mladých fyziků!

Máte chuť ponořit se do světa vědy, vyzkoušet si roli fyzika a řešit reálné fyzikální problémy? Turnaj mladých fyziků (TMF) je soutěž pro studenty středních a žáky základních škol, která vám umožní zkusit, jak vypadá vědecká práce v praxi. Nezáleží na tom, jestli vám říkají, že jste nadaní nebo ne – TMF je otevřen pro všechny mladé fyzikální nadšence i pro ty, kteří si to jen chtějí vyzkoušet! TMF má dlouhou tradici - letos bude již 38. ročník. S novým ročníkem přichází několik změn a vylepšení.

Od životního prostředí k radiační vědě a technologii

„Odvažte se skočit,“ radí Hildegarde Vandenhoveová všem mladým profesionálům. Tohle motto jí pomáhalo po celou dobu kariéry, která ji dovedla až na současnou pozici ředitelky divize radiační bezpečnosti, dopravy a bezpečnosti odpadů MAAE.

Laser pomáhá léčit vzácnou oční chorobu keratokonus deformující rohovku

Oční choroba zvaná keratokonus, při níž dochází k deformaci rohovky, se projevuje rychle narůstajícími dioptriemi a zkresleným viděním.V České republice trpí tímto onemocněním, které se někdy mylně zaměňuje za krátkozrakost, tupozrakost či astigmatismus, trpí okolo 1 % obyvatelstva, přičemž pacientům jsou u nás dostupné nejmodernější metody léčby.

Náctiletí programátoři pozor, blíží se mistrovství

Startuje 6. ročník dvoudenního maratonu nápadů AT&T Hackathon Junior! Zatím jsou to středoškoláci, dost možná se ale budou za pár let starat o spokojený život nás všech – jako vývojáři, technici, projektanti nebo strojní inženýři. Jaké technologické projekty dokáží už teď vymyslet, když mají k ruce nejmodernější technologie, ale čas jen 24 hodin?

Richard slaví 60 a Bratrství slaví 50

Úložiště radioaktivních odpadů slouží v České republice už víc než 60 let k bezpečné izolaci těchto odpadů od člověka a životního prostředí. Zákonnou povinnost starat se o provoz těchto úložišť a kontrolovat, zda odpady určené k uložení splňují limity a podmínky stanovené Státním úřadem pro jadernou bezpečnost, má v ČR Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Před 60 lety vzniklo úložiště Richard a o deset let později úložiště Bratrství. Nejsou však jediná – slouží i další.

... 1 « 4 5 6 7 8 9 10 » 505 ...

Nejnovější články

Od farmaceutické chemie k modrému uhlíku

Inés Sanz Alvarezová vyrůstala v Montevideu v Uruguayi a nikdy si nepomyslela, že bude pracovat v mořské vědecké laboratoři, natož v Monaku. Původně pracovala ve farmaceutické chemii.

Podpora rozvoje jaderné energetiky v ČR

Aktuální výzkum veřejného mínění IBRS provedený ve druhém pololetí 2024 ukázal, že 71 % populace starší 18 let je pro rozvoj jaderné energetiky v České republice.

Víte, co je modrý uhlík?

Jako „modrý uhlík“ se dnes označuje organický uhlík zachycený a uložený oceánem ve vegetačních pobřežních ekosystémech – mangrovových lesích, slaniskách ...

Světová jaderná energetika na přelomu 2024/2025

V provozu je 417 jaderných  energetických reaktorů s celkovým instalovaným výkonem 375 320 MWe ve 31 zemích světa. Ve výstavbě je 63 reaktorů, které  po zprovoznění ...

Jak dopadlo finále soutěže IT-SLOT? A jak byste dopadli vy?

Prvního kola patnáctého ročníku vědomostní soutěže IT-SLOT pro žáky 8. a 9. tříd se zúčastnilo 17 396 dětí z 298 škol napříč Českem.

Nejnovější video

Nad staveništěm největšího tokamaku světa

Proleťte se nad budoucím fúzním reaktorm ITER

close
detail