
(1911) Jaderná fyzika a energetika » Použité palivo z jaderných elektráren spálí reaktory nové generace
Desetitisíce tun použitého jaderného paliva čeká v nejbližším desetiletí stěhování - z meziskladů u elektráren buď definitivně pod zem nebo do dalších jaderek coby palivo. Prototypy reaktorů, v nichž se přemění v energii a současně přijdou o převážnou část radioaktivity, jsou již navrženy a chystá se výstavba zkušebních zařízení.

(1912) Medicína a přírodověda » Použití elektrických výbojů v medicíně
Víte, že díky elektrickým výbojům se můžete vyhnout operaci? Vědci z Ústavu fyziky plazmatu a 1. lékařské fakulty vyvinuli neinvazivní metodu (bez operace) odstranění močových kamenů. Používá se dnes již v desítkách nemocnic po celé České republice.

(1913) Medicína a přírodověda » Povaha zvířat je přizpůsobivá, ale zároveň stálá
Každý majitel nějakého domácího mazlíčka vám řekne, že lidé nejsou jedinými tvory s osobností. A netýká se to jen psů a koček. V posledních letech vědci zjistili, že zástupci mnoha živočišných druhů mají unikátní životní dispozice a vykazují v průběhu času a v různých situacích určité rysy osobnosti a stabilní rozdíly v chování.

(1914) Sci-fi » Povídka z roku 2085
Soutěž čtenářů 2013 Ahoj, jmenuji se Steven a rád bych vám pověděl jeden příběh. Až najdete tento dopis, doufám, že si z něj odnesete ponaučení.

(1915) Biografie » Pozapomenuté výročí českého geologa Františka Pošepného
Letos uplynulo 180 let od narození světoznámého českého geologa a montanisty prof. ing. mont. Františka Pošepného – jednoho z mnoha českých vědců a vynálezců, jejichž práce byla oceněna mnohem dříve v zahraničí nežli doma.

(1916) Jaderná fyzika a energetika » Požár v okolí Černobylu
Nedávné požáry v uzavřené zóně poblíž jaderné elektrárny Černobyl na Ukrajině nevedly k nebezpečnému nárůstu radioaktivních částic ve vzduchu. Uvedla to 24. dubna 2020 Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) na základě analýz měření.

(1917) Medicína a přírodověda » Pozitronová emisní tomografie
PET – pozitronová emisní tomografie – je jednou z nejmodernějších metod diagnostického zobrazení v nukleární medicíně.

(1918) Studenti » Poznejte krásu přírodních zákonů
Studentská unie Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské zve všechny středoškoláky ujíždějící na fyzice, aby se přijeli sdružit na Letní studentskou konferenci „TCN 2011“. Těší se na vás od 24. 7. do 7. 8.

(1919) Bez zařazení » Pozor na Dihydrogen Monoxid (DHMO)!
Potenciální nebezpečí z používání této chemikálie je všudypřítomné a podle některých odborníků hrozivé. Zde jen několik málo charakteristik a ověřených faktů.

(1920) Praktické informace » Pozor na vadné plynové spotřebiče a ucpaný komín, hrozí smrtelné nebezpečí!
Vytápění a ohřev teplé vody pomocí plynového kotle či ohřívače je sice velmi úsporné a pohodlné, avšak vyžaduje trvalou péči o technický stav zařízení a nepodcenění jak dostatečného přísunu vzduchu, tak i bezpečného odvodu spalin.