Obnovitelné zdroje

Článků v rubrice: 226

Doprava budoucnosti

Topíme elektřinou úsporně

Elektřina nás dostala. Nevěříte? Tak si představte jeden den bez elektřiny. Ráno vstáváte do tmy, můžete si posvítit jen svíčkou, voda neteče. K ohřátí snídaně byste potřebovali kamna na pevná paliva nebo třeba lihový vařič. A to je jen začátek. Nehraje rozhlas ani televize, nemůžete telefonovat. Zatím nám takové „ošklivé“ dny nehrozí, ale přesto platí, že s elektřinou musíme šetřit. Proto zahajujeme cyklus článků o tom, jak hospodařit s elektřinou právě v domácnostech, jak co nejefektivněji využít možnosti, které nám nabízí moderní technika. A vzhledem k tomu, že „březen, za kamna vlezem, duben, ještě tam budem“, začneme u používání elektřiny pro vytápění.

Napájeni sluncem

„Napájeni Sluncem“ je soutěž, které se mohou zúčastnit všichni – malí, velcí, tlustí, hubení, všichni, kdo rádi dělají něco navíc. Pořadatelem soutěže je Vysoká škola báňská v Ostravě.

U dánského větrného Edisona

Větrné elektrárny nejsou – jak by se to mohlo zdát díky zvyšující se frekvenci této tematiky v médiích – vynálezem posledních desetiletí. Energii větru využívaly tisíce let primitivní plachetnice přírodních národů i elegantní klipery, vrcholná díla éry velkých plachetnic, na souši byly větru do cesty stavěny větrné mlýny. A už koncem 19. století došlo ke spojení křídel větrného mlýna nebo rotoru větrného kola s dynamem, vyrábějícím elektrický proud.

Ekologická dálnice a biomasa

Obnovitelné zdroje představovaly r. 2002 asi 2% tuzemských primárních zdrojů a 3,2 % výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Do r. 2010 se má ČR získat asi 8% elektřiny z obnovitelných zdrojů. EU si vytkla cíl do r. 2010 dosáhnout 12% obnovitelných zdrojů ve spotřebě primární energie a 22% ve výrobě elektřiny, tedy téměř 3x více, než u nás. V ČR se má do 2010 zvýšit podíl energetického využití biomasy na celkem 133,6 PJ ( 1 PJ = 10 15 joulů). Biomasa z energetických rostlin má dát 63 PJ, z toho 47,7 PJ pro výrobu tepla a 945 GWh elektrické energie.

Energie, technika, fyzika (17)

Přichází podzim a začíná „foukat ze strnišť“. Aktuálně se tedy v dnešním dílu seriálu věnujeme energetickému i zábavnému využití větru, jak se s ním můžeme setkat na internetu.

... 1 « 31 32 33 34 35 36 37 » 38 ...

Nejnovější články

Farmy s mořskými řasami pro ukládání uhlíku

Nový výzkum ukazuje, že farmy s mořskými řasami ukládají uhlík stejně efektivně jako přírodní pobřežní ekosystémy, což by mohlo být součástí řešení ...

Odsolování pomocí jaderné energie v arabském regionu

Nedostatek sladké vody je trvalým problémem po celém světě, zejména v arabském regionu, kde omezené přírodní vodní zdroje a rychlý růst populace kladou stále větší požadavek na dodávky.

Ať vám léto hraje do karet

Infocentra energetické společnosti ČEZ návštěvníkům o prázdninách kromě interaktivních prohlídek přinesou i soutěž o unikátní odměnu.

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail