Rubriky

Článků v rubrice: 67

Luigi Galvani

Lékař, jehož objev zásadně ovlivnil život příštích generací, se narodil už před 270 lety, 9. září 1737 v Bologni, a zemřel tamtéž 4. prosince 1798.

Michael Faraday

Geniální experimentátor se narodil 22. září 1791 v Newingtonu u Londýna. Zemřel 25. srpna 1867, tedy právě před 140 lety, v Hampton Court. Bez jeho objevu magnetické indukce by dnešní svět vypadal úplně jinak.

František Křižík

Průkopník a nestor české elektrotechniky se narodil 6. července 1847 v Plánici u Klatov v rodině chudého ševce. Zemřel v požehnaném věku 22. ledna 1941 ve Stádleci u Tábora. U většiny jeho počinů bychom našli slůvko první – alespoň u nás. Nazývali ho českým Edisonem.

Thomas Alva Edison

Legendární vynálezce – přihlásil celkem 1330 patentů z nejrůznějších oborů – se narodil 11. února roku 1847, tedy právě před 160 roky, v městečku Milano v americkém státě Ohio jako syn obchodníka a učitelky. Dá-li se o některých lidech říci, že svou prací změnili svět, Edison mezi ně určitě patří. Po neuvěřitelně plodném životě zemřel 18. října 1931 ve West Orange ve státě New Jersey.

Benjamin Franklin

Americký přírodovědec a spisovatel, významný státník a diplomat Benjamin Franklin se narodil právě před třemi sty lety, 17. ledna 1706, v Grovernors Island u Bostonu a zemřel 17. dubna 1790 ve Filadelfii. U nás je znám především v souvislosti s Prokopem Divišem jako vynálezce bleskosvodu.

Tycho Brahe

Slavný dánský astronom, nejpřesnější pozorovatel hvězd před vynálezem dalekohledu, se narodil 14. prosince 1546 v Knudstrupu a zemřel 24. října 1601 v Praze, kde je také v chrámu Panny Marie před Týnem na Staroměstském náměstí pochován.

... 1 « 3 4 5 6 7 8 9 » 12 ...

Nejnovější články

10 nejzajímavějších projektů malých modulárních reaktorů roku 2025

Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).

Reaktory chlazené roztavenými solemi

V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.

Teorie původu náboženství

„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...

Přes tisíc mladých fyziků na jednom místě

To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...

Nová tkanina, která vás udrží v teple i v ultrachladném počasí

Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail