Za co můžou GENY?
V dnešní době se mnoho lidí ohání frází: "Mám to přece v genech". Ale co v nich skutečně má a kde je hranice možností genů působit jak na naši anatomickou stavbu, tak na psychickou stránku osobnosti?
V dnešní době se mnoho lidí ohání frází: "Mám to přece v genech". Ale co v nich skutečně má a kde je hranice možností genů působit jak na naši anatomickou stavbu, tak na psychickou stránku osobnosti?
Leksellův gama nůž je naprosto unikátní radiochirurgický přístroj. Jde o radionuklidový ozařovač. Zdrojem gama záření je radionuklid 60CoTechnologie nahrazující klasickou operaci při odstraňování nitrolebních lézí (nádorů, cévních malformací) se rozšiřuje po celém světě. V roce 1992 byl LGN instalován v pražské Nemocnici na Homolce.
Z medií velmi dobře víme, že v Německu fungují bojůvky aktivistů proti jaderné energii.
Fotografování je jeden z nejběžnějších koníčků. Předchůdcem fotoaparátu byla dírková komora, kterou používal už renesanční všeuměl Leonardo da Vinci.
"S poctivostí nejdál dojdeš," říkávaly naše babičky. Jenže "poctivost se nevyplácí" tvrdí prý mnoho soudobých podnikatelů i politiků, kteří nahlas lkají nad tím, že se moudrost našich babiček vytrácí z života veřejného i soukromého.
S penězi se dá nakládat všelijak: ten je roztočí v kasinech, jen co se mu dostanou do ruky, jiný zase zašívá modré a zelené a béžové papírky do slamníku (to všechno aby posloužil mateřským pudům mámy myšky, která s jejich pomocí vystele pelíšek mláďatům). Jenže ono se dá obojímu předejít. Vy, kteří máte strach nechávat si bankovky v peněžence (že byste je obratem utratili) nebo vy, kteří celí rozechvělí prohlížíte matrace, zkuste si založit bankovní konto. Jestliže jste studenti tím lépe. Jako takoví totiž můžete požívat mnoha výhod, které pro vás bankovní domy připravily.
Celosvětový zájem o malé modulární reaktory (Small Modular Reactors, SMR) stále roste. Významně jej urychlil rychlý vstup datových center na trh (v souvislosti s rozvojem umělé inteligence).
V krátkodobém horizontu se bude ve světě stavět většina nových reaktorů jako lehkovodní reaktory, tedy stejný typ, který ve 20. století vedl k počátečnímu boomu zavádění jaderné energie.
„Bůh je krásný, úžasný vynález lidského mozku“, říká teoretický fyzik a matematik Brian Greene. Je tomu tak? Opravdu není „nad námi“ něco víc, ...
To může znamenat jediné – Fyziklání! Letňany zaplavili nadšení fyzikové! V pátek 14. února proběhl již 19. ročník populární týmové soutěže Fyziklání, ...
Nová inteligentní tkanina může zvýšit teplotu o více než 30 stupňů Celsia již po 10 minutách na slunci. Do materiálu jsou zabudovány specializované nanočástice, které absorbují ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.