Víte, co je chobot?
Teď si určitě klepete na čelo, ušklíbáte se, nebo se držíte za nos a máváte rukou jako malé děti, když si hrají na slony. Jste vedle! Není to jen prodloužený nos tlustokožců! Chobot je Chemický Robot.
Teď si určitě klepete na čelo, ušklíbáte se, nebo se držíte za nos a máváte rukou jako malé děti, když si hrají na slony. Jste vedle! Není to jen prodloužený nos tlustokožců! Chobot je Chemický Robot.
Nové vědecké a technické talenty mezi českými středoškoláky objevil letošní XVI. ročník soutěže vědeckých a technických projektů, kterou tradičně podporuje ČEZ v rámci svého vzdělávacího programu. Autorům 28 finálových projektů – nejmladšímu je teprve 17 let – se tak otevírá cesta do světa, do výzkumných laboratoří vědeckých ústavů i průmyslových firem.
„Tak si představte, sousedko. Ten můj robot už se mi zase smál.“ Tak nějak by mohl za pár let probíhat rozhovor, třeba někde na pavlači nebo u sachrdortu v cukrárně. Že přeháníme? Ani trochu. Po světě už chodí roboti plnící role učitelky, modelky nebo domácí přítelkyně. Roboti umějí předvést šest základních emocí. Robot-učitelka se jmenuje se Saya a dává najevo překvapení, strach, znechucení, hněv, štěstí a smutek.
Čtenáři denního tisku určitě v průběhu roku 2008 zaregistrovali téma týkající se neoprávněných odběru elektřiny. V podstatě jde o staronovou „kauzu“ – v polovině roku proběhla stránkami řada článků odsuzující krádeže elektřiny ze strany odběratelů společnosti ČEZ Prodej, s. r. o., v listopadu se „obviněným“ naopak stala společnost ČEZ Měření, s. r. o., když se na pořad dne dostal její údajně nezákonný postup při zjišťování odběru a vymáhání úhrady. Ozvalo se ono známé zlodějské zvolání: „Chyťte zloděje“. Společnosti ČEZ Měření, s. r. o. i ČEZ Distribuce, a. s. dál hodlají postupovat a situaci řešit právní cestou, čtenářům našeho časopisu by však v dané souvislosti mohlo být užitečných několik praktických informací, které vyplývají z odpovědí na často kladené otázky odběratelů elektřiny. Tentokrát se týkají především elektroměrů, jejich stavu a kontroly. Pokud vás ale napadnou další otázky, napište. Odpověď rádi zjistíme a zveřejníme.
Rok 2008 byl organizací UNESCO vyhlášen Mezinárodním rokem planety Země. Jedním z hlavních cílů tohoto roku s podtitulem „Geovědy pro společnost“, je oslovit mladou generaci tak, aby studium geologických věd získalo na odpovídající vážnosti.
Ne každý má hlavu na studium vysoké školy. To ale vůbec neznamená, že by byl něco míň než bakalář nebo magistr. Proto jsme každý jiný, abychom se doplňovali a navzájem svými dovednostmi obohacovali.
Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.
Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...
„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.
Návštěvníkům horní nádrže vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně se v druhé polovině května a první půli června naskytla neobvyklá příležitost ...
Na 170 videí s pokusy poslali do fyzikální soutěže „Vím proč“ studenti z celé České republiky. V náročné konkurenci letos u odborné poroty uspěli hlavně ti, kdo vsadili ...
Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.