Fyzika a klasická energetika

Článků v rubrice: 266

Když voda opadla

V historické povodni roku 2002 všechna vltavská vodní díla obstála. Horší to bylo s elektrárnami, které hostí pod svými hrázemi. Některé z nich se nevzpamatovaly dodnes…

Rychlost světla

  Dotaz: Nedávno se přišlo na to že může být překonána rychlost světla. Přišel na to dr. Lijuna Wanga z americké firmy NEC Research v Princetownu říká se že rychlost světla byla překročena, až 300x. Jako další ve stejném čase prohlasila Italská národní výzkumná rada jejich zkupina vědcu dokázala překročit rychlost světla o 25 % při posílání mikrovln. Znamenalo by to velmi zvíšený přenos dat. Informace mají být poprve uveřejněny v časopisu Nature. Víte nějaké nové informace? Byl bych vám velmi vděčný.

Elektromagnetická bomba

Pan Compton by se divil. Objevil tzv. Comptonův jev, při kterém se z elektronových obalů atomů při působení fotonového záření uvolňují elektrony. Na jeho principu je vytvořena zbraň, která dokáže paralyzovat naši civilizaci.

Výhledy světové energetiky

aneb čeho se můžeme dočkat, až nám bude 45.

Víte, co je to Arabela?

Ti, kdo tvrdí, že je to půvabná princezna z televizního seriálu, mají sice pravdu, ale ona se tak jmenuje také neméně krásná a navíc největší turbína na světě o výkonu 1500 MW, vyrobená pro francouzskou jadernou elektrárnu v Chooz B.

200 miliard kilowatthodin

Dne 4. března ve 3:47 ráno vyrobila jaderná elektrárna Dukovany právě dvoustou miliardtou kilowatthodinu od svého spuštění v roce 1985. Je to úctyhodný výsledek. Ale dokážeme si vůbec představit, kolik energie to je?

... 1 « 41 42 43 44 45 ...

Nejnovější články

Ochrana technických zařízení a dat během výpadků elektřiny

Rozsáhlé výpadky elektřiny, které počátkem května 2025 zasáhly Pyrenejský poloostrov, poukázaly na zranitelnost naší energetické infrastruktury a zdůraznily potřebu ochránit ...

V Temelíně testují autonomní drony

V temelínské jaderné elektrárně zkoušejí energetici využití autonomních dronů pro inspekce technologií v obtížně přístupných prostorách.

Pietro Barabashi a „jeho“ tokamak

Pietro Barabashi, generální ředitel mezinárodního projektu ITER, který ve Francii buduje fúzní reaktor, vypráví o nekonečně náročném procesu výstavby.

Řízení obnovitelných zdrojů ČEZ z jednoho místa

Skupina ČEZ otevřela v Málkově u Chomutova moderní dispečerské centrum pro řízení obnovitelných zdrojů energie. Počítá se s tím, že do portfolia výroben ovládaných ...

Dovoz energií je Achillovou patou Evropy

„Bez energetické bezpečnosti není žádná bezpečnost,“ takto shrnuje Dr. William Gillett, ředitel energetického programu EASAC, zprávu Zabezpečení udržitelných energetických zásob.

Nejnovější video

Stellarátory - budoucnost energetiky?

Zjímavý průřez historií jaderné fúze a propagace jednoho ze směrů výzkumu - stellarátorů. množstvím animací i reálných záběrů podává srovnání se současnými tokamaky.

close
detail